Projektowanie Układów Bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo Maszyn

Projektowanie Układów Bezpieczeństwa

Projektowanie układów bezpieczeństwa

Projektowanie układów bezpieczeństwa

Projektowanie układów bezpieczeństwa na podstawowym poziomie. 
Co możemy dla Ciebie zrobić.
Bezpieczeństwo maszyn - dlaczego warto? 

Maszyny przyspieszają i automatyzują wykonywaną pracę, ale mogą być również źródłem wielu zagrożeń. Musisz pamiętać, że urządzenia nie „widzą” człowieka, a swoje zadania wykonują na podstawie zaprogramowanego zestawu instrukcji.

Realizacja przez maszynę funkcji bezpieczeństwa to kluczowy element współpracy z operatorem. Warto mieć pewność, że zadziała poprawnie.

Jak możesz zadbać o bezpieczeństwo na podstawowym poziomie?

Oczywiście w każdym zakładzie pracy stosowane są normy BHP, ale tak naprawdę minimalizacja ryzyka zaczyna się już wcześniej. Oto kilka przykładów, na czym polega bezpieczne projektowanie maszyn.

  • Odstęp między ruchomymi częściami powinien być jak najmniejszy.
  • Pracownik nie powinien mieć dostępu do strefy niebezpiecznej.
  • Siła, z jaką zamykają się np. osłony, powinna być ograniczona do niezbędnego minimum.
  • Operator maszyny powinien mieć wgląd we wszystkie strefy robocze.

Niestety najwięcej wypadków wciąż zdarza się, ponieważ pracownicy „chcieli dobrze” i usiłowali lub obeszli zabezpieczenia. Sięgają więc w miejsca będące w zasięgu pracy maszyny. Czy musi tak być?

Jak możemy Ci pomóc?

Czy jesteś pewien, że roboty w Twojej firmie są zaprojektowane i skonfigurowane tak, aby zapewnić pracownikom maksymalne bezpieczeństwo?

Jeżeli nie, pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Przeprowadzamy audyt w zakresie zastosowanych układów bezpieczeństwa, zasugerujemy zmiany i innowacje.

Przeprowadzamy oględziny poszczególnych stanowisk pracy i procesów na podstawie aktualnych standardów bezpieczeństwa – normy PN-EN ISO 13854:2020, PN-EN 619+A1 2011 oraz PN-EN 13857:2020.

Oprócz tego w ramach usługi:

  • ustalimy dla Ciebie, które zagrożenia są najbardziej prawdopodobne i dobierzemy techniczne środki bezpieczeństwa (zarówno w ramach ochrony zbiorowej, jak i indywidualnej), które pomogą im zapobiec,
  • przetestujemy awaryjne tryby sterowania,
  • sprawdzimy niezbędne oznaczenia konsol i przycisków.

Dlaczego powinieneś zadbać o bezpieczeństwo maszyn?

Z pewnością wiesz, że dobre środki bezpieczeństwa to takie, które zostały zaprojektowane z myślą o potencjalnych (i nie zawsze rozsądnych) działaniach pracowników.

Pamiętaj, że w kontakcie z pracującą maszyną zawsze przegrywa człowiek. Pomożemy Ci zaprojektować zakład tak, aby do kontaktu pracownika z instalacją dochodziło jedynie w ściśle określonych warunkach.Wiemy, że każdy park maszynowy jest inny, dlatego nie musisz się obawiać sztampowych i szablonowych decyzji.

Stwórz z nami bezpieczną fabrykę!

Pomocne linki:

Ocena ryzka

Bezpieczeństwo maszyn